Між російським “Газпромом” та західними компаніями склались партнерські стосунки, і Україна виглядає неконкурентною, не пропонуючи їм партнерства.

Таку думку в ефірі “Прямого” в програмі “Ситуація” з Тарасом Березовцем висловив голова правління НАК “Нафтогаз України” Андрій Коболєв.

На його думку, твердження про ефективність російських лобістів та корупцію навколо “Газпрому” правдиві, однак вони не є основними факторами бажання співпрацювати з російським монополістом.

“Це дуже прагматичне бажання — вони партнери. В “Північному потоку-1” європейські компанії є партнерами “Газпрому”. “Газпром”, пропонуючи будівництво “Північного потоку-2”, пропонує їм партнерство. Він віддає їм половину, як мінімум. З іншого боку є Україна, де є існуюча ГТС, її не треба будувати. Тому не пропонуючи партнерство, ми фактично стаємо неконкурентними у наших дискусіях із Заходом на фоні “Газпрому”. І питання не тільки в лобістах, я вже казав. Ми повинні бути прагматично цікавими партнерами”, - вказав голова “Нафтогазу”.

Коболєв зазначив, що саме тому у 2014 році команда “Нафтогазу” запропонувала викинути європейські умови щодо виділення оператора ГТС з системи НАК “Нафтогаз України”.

“Є простий тест, чому саме це ми пропонували, як можна перевірити, що це дійсно так. В 2014 році ми подали позов до Стокгольмського арбітражу, до Газпрому, з вимогою зміни транзитного контракту. Наразі контрагентом “Газпрому” є не “Укртрансгаз” а НАК “Нафтогаз України”, тому де-юре, послуги з транспортування газу для російської компанії надає НАК “Нафтогаз України”, отримуючи за це кошти. Не змінивши контрагента, виділити оператора з НАК “Нафтогаз України” фактично неможливо. У 2014 році ми це запропонували. Пізніше, ми запропонували уряду стратегію залучення європейського партнера, яка була погоджена у ряді документів, включно з документом щодо так званого анбандлінгу, і плану дій по цьому анбандлінгу”, - зазначив голова правління НАК.

Коболєв висловив думку, що тут “Нафтогаз” синхронний з урядом у кінцевій меті, однак питання полягає у тому, як її досягти, і що саме є тим якісним активом, у який забажає прийти закордонний оператор.