Анастасія Зануда

 

"Нафтогаз" зможе отримати 2,6 млрд доларів від "Газпрому" за рішенням суду в Стокгольмі. Так вважає Алан Райлі, професор права у City Law School, City University London, а також старший науковий співробітник Global Energy Center, Atlantic Council.

Юрист-міжнародник, який спеціалізується на діяльності енергетичних компаній, розповідає, що Стокгольмський арбітраж і наступні рішення європейських судів про замороження активів "Газпрому" на виконання цього показали, що "система може бути повільною, але вона є і вона працює".

Коли очікувати результатів роботи цієї системи, а також що може піти не так - професор Райлі розповів в інтерв'ю ВВС News Україна.

ВВС News Україна: Чи зможе "Нафтогаз"отримати ці 2,6 млрд доларів, які, згідно із рішенням Стокгольмського арбітражу, має сплатити "Газпром"? Або ж цеважіль тиску, який можна використовувати для вирішення інших проблем?

Алан Райлі: Що ми маємо? Є рішення арбітражу, що "Газпром" має сплатити 2,6 млрд доларів. "Газпром" каже, що платити не буде і оскаржує рішення. Але це не є перешкодою для заморожування його активів, оскільки є рішення арбітражу, воно зареєстровано відповідно до європейської конвенції і воно впроваджується шляхом арешту активів "Газпрому".

Перше, що ми маємо зауважити: є апеляція "Газпрому", яка може змінити рішення (арбітражу). Проте треба знати, що таке трапляється лише у 6% випадків. Тобто у 94% випадків рішення Стокгольмського арбітражу визнаються остаточними і виконуються.

Друге, як можна отримати ці активи? Процедура така: коли ви отримуєте рішення, реєструєте його, ви можете заморожувати активи. Ви не можете отримати контроль над ними до завершення апеляції, але заморозити можете.

Що відбувається зараз? Як я розумію, юристи "Нафтогазу" вивчають, де у Європі є активи "Газпрому", й заморожують їх. Багато було зроблено у Швейцарії, потім - у Нідерландах. І цей процес триватиме. Там, де вони знаходять активи "Газпрому", вони можуть їх заморозити і отримати контроль.

Думаю, вони таки отримають 2,6 млрд доларів. Цілком зрозуміло, що активи "Газпрому" у ЄС перевищують цю суму.

ВВС News Україна: Чи може "Газпром" оскаржувати тепер вже арешт активів?

Алана Райлі: Вони можуть спробувати. Але це досить важко зробити, бо є рішення Стокгольмського арбітражу. Звісно, росіяни використовуватимуть кожну можливість, але вони мають дуже вузьке поле для маневру.

Багато хто одразу ж згадує справу "Юкоса". Але є низка суттєвих відмінностей. Та справа була дуже заполітизована, сума відшкодування була набагато вищою. Проте найважливіше, що це був позов акціонерів компанії проти Російської Федерації.

Справа "Нафтогазу" і "Газпрому" була зовсім іншою, хоча "Газпром" і є державною компанією. "Газпром" не має суверенного імунітету, як держава, тому його важче захищати.

ВВС Україна: Здається, це схоже на дзеркальну ситуацію, коли Росія, і до певної міри Німеччина, твердять, що Північний потік-2 є суто комерційним проектом, який немає стосунку до політики держав?