Цей захід спрямований проти тих, хто підтримує сепаратистські елементи.

Верховна Рада України прийняла новий закон, що передбачає 29 видів санкцій проти Росії, в тому числі заборону транзиту енергоносіїв через територію країни.

Новий закон, який підтримали 244 депутати, створює правову основу для введення санкцій проти інших країн, іноземних юридичних і фізичних осіб, що беруть участь у фінансуванні тероризму та підтримують відділення Криму від України.

Закон дозволяє Раді національної безпеки і оборони України блокувати і заморожувати активи, обмежувати торговельні операції, частково або повністю припиняти транзитні перевезення і авіарейси. Закон також передбачає санкції щодо суден, які заходять в територіальні води або порти України, а також припинення та обмеження діяльності російських ЗМІ в Україні.

У проекті закону про санкції зазначено, що підставою для них можуть бути «дії іноземної держави, іноземної юридичної чи фізичної особи, інших суб’єктів, які створюють реальні та потенційні загрози національним інтересам, національній безпеці, суверенітету і територіальній цілісності України, її економічній самостійності та/або порушують права і свободи людини і громадянина, інтереси суспільства та держави, призводять до окупації території, експропріації чи обмеження права власності, завдання шкоди майну, створення перешкод для сталого економічного розвитку, повноцінного здійснення громадянами України належних їм прав і свобод».

Геннадій Рябцев, доцент Національної академії державного управління при Президенті України, заявив, що прийняття такого закону було необхідним.

«Реалізація всіх передбачених законом санкцій може виявитися нелегкою, оскільки вони можуть спричинити фінансові та економічні втрати – особливо коли мова йде про транзит газу і авіарейси. Також вони можуть завдати шкоди українським підприємцям, які працюють на російському ринку, - сказав Рябцев в інтерв'ю SETimes. – Але зараз ми можемо говорити про економічну незалежність України від Росії. Уряду слід прагнути до стимулювання економіки країни, зміни її курсу в напрямку Європи».

Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк заявив, що нове законодавство дозволяє Києву припинити транзит газу з Росії через територію України і цим закрити питання енергетичної залежності від Кремля.

Ця частина закону викликала стурбованість у деяких європейських країнах, адже Росія постачає близько 30 відсотків газу, споживаного ЄС, а транзитний маршрут приблизно половини цього обсягу проходить через Україну.

Проте Андрій Коболєв, голова національної нафтогазової компанії «Нафтогаз України», вважає, що заборона може торкнутися діяльності конкретної компанії, але в той самий час, європейські компанії зможуть контролювати транзит газу через Україну. Коболєв сказав, що заборона на транзит загрожує тільки російському Газпрому – єдиній компанії, яка прокачує російський газ до Європи через Україну.

«У 2009 році ця компанія [Газпром] припинила транзит газу [через Україну] без будь-яких причин, - сказав він. – Це означає, що вона може зробити це в будь-який час. Ми не бачимо жодного поліпшення, але ми відкриті для обговорень і переговорів».

На думку «Нафтогазу» санкції можуть обмежити або навіть припинити діяльність деяких компаній з транспортування газу через територію країни, але це також дозволить іншим фірмам взяти на себе транзитні операції.

«Основна ідея полягає в тому, що безперешкодний транзит може тривати без проблем, якщо покупка газу буде здійснюватися на нашому східному кордоні, наприклад, європейськими компаніями», - сказав прес-секретар «Нафтогазу» в інтерв'ю Reuters.