Виконавчий директор НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко вважає нелогічними заяви ПАТ "Газпром" про необхідність укладення нового контракту на постачання газу в Україну при паралельному невиконанні чинного договору.

"На останній зустрічі російська сторона порушила питання поставок газу в Україну і наполягає, що це питання має бути першорядним щодо транзиту. Як буде це питання вирішуватися? Особливо враховуючи те, що "Газпром" зараз не виконує свої контрактні зобов’язання з постачань газу "Нафтогазу", а також те, що "Нафтогаз" обґрунтовано вимагає, щоб "Газпром" розблокував можливість отримувати на кордоні Україна-РФ газ із Туркменістану, газ незалежних видобувників у Росії, а також газ для європейських контрагентів "Газпрому", - написав він у Facebook.

Вітренко також звернув увагу на той факт, що президент РФ Володимир Путін, заявляючи про два сценарії вирішення питання з транзитом російського газу через територію України після 2019 року - підписання довгострокового контракту за європейськими правилами або продовження на один рік чинного, не згадав про можливість "свопових" поставок.

"Важливо не забувати ще про третій варіант - так звані операції своп. Цей варіант є кращим за продовження поточного контракту й він дозволяє вже навіть зараз застосувати європейські правила щодо цих операцій", - додав він.

Раніше Вітренко зазначав, що в разі, якщо Україна не встигне повноцінно імплементувати європейське законодавство в газовій сфері, "Нафтогаз" готовий перейти на "своп" газу. Тобто "Газпром" передаватиме певний обсяг газу на кордоні Україна-РФ, а "Нафтогаз" передаватиме такий самий обсяг на кордоні Україна-ЄС. Передання газу підтверджуватимуть суміжні оператори (Словаччини, Угорщини, Польщі, Румунії).

Контракт на "своп" може бути укладений за шведським правом, а маржа (плата за транзит) заздалегідь узгоджена сторонами. У свою чергу "Нафтогаз" самостійно укладе контракт на транспортування з відокремленим оператором ГТС України.

Як повідомлялося, наприкінці грудня 2017 року Стокгольмський арбітраж переглянув формулу в контракті між "Нафтогазом" і "Газпромом". За рішенням арбітражу ціна газу для НАК тепер дорівнює ціні газу на хабі в Німеччині, тоді як раніше вона залежала від цін на газойль і мазут.

Водночас "Газпром" 1 березня 2018 року відмовився відновити постачання газу в Україну, повернувши внесений "Нафтогазом" авансовий платіж у $127,624 млн, порушивши рішення Стокгольмського арбітражу, який відкоригував ціноутворення в контракті між компаніями. Такі дії з боку "Газпрому" також унеможливили виконання НАК рішення трибуналу щодо закупівлі мінімальних річних контрактних обсягів газу.

"Нафтогаз" оцінює збитки від невиконання "Газпромом" контракту на постачання природного газу в сотні мільйонів доларів, які компанія має намір відшкодувати в рамках раніше поданого позову до Стокгольмського арбітражу.