Торговий суд Відня залишив у силі винесене в жовтні минулого року рішення Міжнародного арбітражу у Відні за позовом "Газпром експорту" до RWE Transgas за зобов'язаннями take-or-pay на постачання газу до Чехії, говориться в проспекті до євробондів "Газпрому", текст якого має Агентство газової інформації (АГІ).

"Газпром" (РТС: GAZP) буде апелювати до суду вищої інстанції - у Вищий земельний суд Відня.

"Газпром експорт" в серпні 2010 року ініціював арбітражний розгляд з виконання RWE Transgas зобов'язань за take-or-pay.

Суд Відня в жовтні 2012 року визнав законним умову контракту на постачання газу між "Газпром експортом" і RWE Transgas, дозволяючи чеській "дочці" RWE знижувати зобов'язання take-or-pay на обсяги газу, які група "Газпром" має намір поставляти на чеський ринок прямо (через компанію Vemex - АГІ).

У той же час арбітраж визнав незаконною умову в контракті, що забезпечує право "Газпром експорту" збільшувати зобов'язання take-or-pay до RWE Transgas, на обсяги, які RWE Transgas поставляє вже з території Чехії на ринки, де працює "Газпром".

Джерело в "Газпром експорті" заявило Агентству газової інформації (АГІ), що "підстави для скасування арбітражного рішення збереглися". "Це - протиріччя винесеного арбітражного рішення у публічному порядку, а саме: неправильне застосування арбітражем імперативних норм європейського конкурентного права, яке тягне протиріччя зазначеного рішення праву Європейського Союзу", - сказав він.

За словами джерела, умови доповнення до контракту, які арбітраж визнав дійсними в жовтні минулого року, з моменту приєднання Чехії до ЄС порушують європейське законодавство про конкуренцію, а саме ст. 101 Договору про функціонування ЄС. "Рішення арбітражу має явну антигазпромовську спрямованість і змушує "Газпром експорт" діяти в суперечності з європейським законодавством", - підкреслив він.

"Одночасно винесене арбітражем у жовтні 2012 року рішення дозволяє RWE Transgas до кінця терміну дії контракту зберігати своє домінуюче становище в Чехії, обмежуючи тим самим конкуренцію. Це також прямо суперечить імперативним правовим нормам ЄС", - вважають в "Газпромі".

Раніше повідомлялося, що в червні 2013 року міжнародний арбітраж задовольнив позов RWE до "Газпром експорту" про перегляд формули ціни за довгостроковим контрактом на постачання газу до Чехії, включивши в неї спотову складову, що "відповідно до рішення трибуналу відображає умови на газовому ринку в травні 2010 року". Суд також визнав право RWE на часткове повернення коштів, сплачених з травня 2010 року.

У "Газпромі" заявили, що задоволені рішенням арбітражу.

"У 2012 році, - зазначається в проспекті, - ми зарезервували близько 113 млрд рублів на можливий перегляд цін за контрактом з RWE Transgas з 2010 по 2012 роки. Нині ми перебуваємо в процесі уточнення точного обсягу коштів, але ми вважаємо, що резерв істотно перевершує наші зобов'язання".

За розрахунками Агентства газової інформації (АГІ), розмір переплати, що підлягає поверненню може скласти $ 1 млрд (760 млн євро). У розрахунках використані ціни поставок російського газу в сусідні з Чехією країни - Словаччину і Австрію.

Служба енергетичної інформації