Акціонери Lietuvos dujos 30 січня розглянуть пропозицію Міненерго Литви щодо початку арбітражної процедури відносно "Газпрому" (MOEX: GAZP), повідомила компанія через інформаційну систему Вільнюської фондової біржі.

Міністерство пропонує Lietuvos dujos ініціювати арбітражний процес з метою знизити ціну на газ, що поставляється в рамках договору про постачання газу від 16 грудня 1999 року, який пізніше змінювався і доповнювався. Якщо акціонери схвалять цю пропозицію, то гендиректор Lietuvos dujos буде зобов'язаний виконати всі дії для початку арбітражного процесу.

"Гендиректора компанії також уповноважать вести переговори з "Газпромом" з тим, щоб покращити умови поставок газу. Арбітражні процедури будуть зупинені, якщо буде досягнуто сприятливої для компанії комерційної угоди з "Газпромом", і вона буде затверджена правлінням компанії", - йдеться в повідомленні Lietuvos dujos.

Як повідомили агентству BNS в міністерстві енергетики, такий крок уряду обумовлений тим, що ціна на газ для країни з 1 січня вже знизилася майже на 10%, проте вона все ж вища, ніж на сусідніх ринках.

"Дуже шкода, що це лише 10%. Незважаючи на всі наші зусилля, ціна на газ залишається значно вищою порівняно з нашими сусідами і з ринковими цінами. Ми кожен день за газ переплачуємо. Це шкодить нашим споживачам, нашій економіці і шкодить самій компанії Lietuvos dujos, яка з причини таких цін втрачає споживачів, а споживання газу скорочується", - сказала BNS радник міністра енергетики Дайва Рімашаускайте (Daiva Rimasauskaite).

За її словами, міністерство буде чекати рішення акціонерів, однак це не означає, що виключається можливість діалогу. "Двері залишаються відкритими, а процес цього арбітражу можна зупинити, коли ціна буде знижена до справедливого рівня", - сказала вона.

Прес-секретар Lietuvos dujos Йоліта Буткене (Jolita Butkiene) повідомила BNS, що компанія не коментує ініціативи Міненерго.

У свою чергу посол Росії в Литві Олександр Удальцов пообіцяв прискорити проведення зустрічі високопоставлених представників кабінету міністрів Литви і "Газпрому".

"Я не хочу узурпувати права "газпромівців" на переговори. Це дуже специфічне питання. Ми вже зустрічалися з вашим міністром енергетики Литви, говорили про це. Я взяв на себе зобов'язання постаратися прискорити відповідну зустріч на вищому рівні для розгляду цих питань, - сказав А.Удальцов журналістам в четвер після зустрічі з литовським прем'єром Альгірдасом Буткявічюсом (Algirdas Butkevicius).

Литва ініціює нову справу в міжнародному арбітражі проти "Газпрому", бо хоче прискорити ухвалення рішення щодо ціни на газ, заявив литовський прем'єр журналістам у четвер.

"Цей позов потрібен тому, що позови найчастіше розглядаються тоді, коли вони подані окремими суб'єктами господарювання. Ми вважаємо, що попередній позов, який був пред'явлений (позов уряду Литви, направлений до Стокгольмського арбітражу - BNS), розглядається дуже довго. Скільки ми бачили позовів, які розглядалися по пов'язаних з "Газпромом" питаннях, вони були розглянуті швидко і на користь тих країн, підприємства яких звернулися до арбітражу", - сказав А.Буткявічюс.

За його словами, якщо "Газпром" прийме рішення знизити для Литви ціну на газ, рішення про новий арбітражний позов може бути змінено.

"Якщо "Газпром" найближчим часом скаже, що вони збираються втілити в життя наші побажання, бажання, щоб до Литви застосовувалася справедлива ціна, ми можемо змінити це рішення", - сказав прем'єр.

За умовами приватизації Lietuvos dujos і договору купівлі-продажу акцій від 2004 року, "Газпром" зобов'язався поставляти Литві газ за справедливими цінами і за формулою ціни на газ, зазначеною в договорі про постачання газу, що діяв на той момент, підписаному між Lietuvos dujos і "Газпромом".

У жовтні 2012 року Литва подала в Стокгольмський арбітраж позов проти "Газпрому" на суму 5 млрд літів. При цьому в секретаріаті Комісії ООН з права міжнародної торгівлі (UNCITRAL) розглядається позов "Газпрому" щодо можливо не дотриманих Литвою зобов'язань.

Єврокомісія завершує антимонопольне розслідування відносно дій "Газпрому", за підсумками якого концерну може загрожувати штраф.

Як повідомлялося раніше, прем'єр-міністр Литви А.Буткявічюс вважає реальним досягнення домовленості з "Газпромом" щодо зниження ціни на газ на 20-25%.

"Газпрому" належить 37,06% статутного капіталу Lietuvos dujos, E.ON Ruhrgas International - 38,9%, міністерству енергетики Литви - 17,7%.